توریسم سلامت


توریسم سلامت چیست؟ مسافرت به کشورهای دیگر برای مراقبت های پزشکی و درمان را  " توریسم سلامت " می گویند .درگذشته افراد از کشورهای محروم به کشورهای توسعه یافته جهت درمان ،مسافرت میکردند.امادرسالهای اخیرمسافرت از کشورهای توسعه یافته به کشورهای در حال توسعه به دلیل صرفه جویی در هزینه خدمات درمان بیشتر شده است .

توریسم سلامت

تحقیقات نشان داده  که هزاران نفر از ساکنان ایالات متحده در هر سال به خارج از کشور جهت توریسم درمانی سفر می کنند.  فاکتورهایی برای مسافرت به کشورهای دیگر جهت درمان تاثیر گذار است که یکی از این فاکتورها هزینه میباشد ، زیرا درمان در کشورهای دیگر ارزان تر است.  فاکتور دیگر جهت مسافرت به کشورهای دیگر ،نبود روش درمان مناسب در ایالات متحده است . شایع ترین سفرهای توریسم سلامت عبارتند از جراحی زیبایی ، دندانپزشکی و جراحی قلب .

توریسم درمانی چیست؟

توریسم درمانی اغلب برای جراحی (زیبایی و یا غیره) یا درمان های مشابه آن است، هرچند مردم برای گردشگری دندانپزشکی یا گردشگری باروری نیز سفر می کنند.افراد دارای شرایط نامناسب جسمی و روحی نیزممکن است به کشورهایی سفر کنند که در آن ها روش درمان بهتر است وتقریبا تمام انواع مراقبت های بهداشتی در این کشورها در دسترس هستند، از جمله خدمات روانپزشکی، داروهای جایگزین، مراقبت های پزشکی حمایتی و حتی خدمات دفن.

 

 

توریسم درمانی خطراتی نیز دارد.گردشگران سلامت در معرض پاره ای از خطرات، مانند ترومبوز عمقی ورید ناشی از سفرهای هوایی و یا مراقبت های ضعیف پس از عمل قرار میگیرند.
تأییدیه اعتبار بهداشت جهانی :  تأیید اعتبار بهداشتی و پزشکی در سطح بین المللی فرایند صدور گواهینامه کیفیت برای ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و برنامه های مختلف در کشورهای مختلف است . سازمان های بهداشت جهانی و خدمات سلامت ، طیف گسترده ای از برنامه های مراقبت بهداشتی مانند بیمارستان ها، مراکز مراقبت اولیه، حمل و نقل پزشکی و خدمات مراقبت های ویژه را تأیید می کنند. تعدادی از کشورهای مختلف در سراسر جهان وجود دارد که دارای این تاییدیه از سازمان بهداشت جهانی میباشند که کشور ایران یکی از کشور ها میباشد.

 

مقاصد گردشگری پزشکی کدام کشورها میباشند؟

برخی ازمقاصد مهم گردشگری توریستی و سلامت در جهان کشورهای اردن ، ایران ، آفریقای جنوبی ،کوبا ، کانادا ،چین ، هندوستان وبعضی کشورهای خاور میانه مانند دبی و ...هستند که در این میان کشورهای تایلند ، هندوستان و ایران از اهمیت بالایی در سالهای اخیر برخوردار شده اند.

 

ایران

در سال 2012 ، 30،000 نفر برای دریافت درمان پزشکی به ایران آمدند . در سال 2015 ورود بین 150،000 تا 200،000 توریسم سلامت به ایران ثبت شد و این رقم انتظار می رود که تا   500،000  نفر  در سال تخمین زده شود.

ایران دارای سیستم درمان قوی و هزینه پایین  برای درمان ویروس هپاتیت B و ویروس هپاتیت C است و تجربه ای منحصر به فرد در کنترل این عفونت ها دارد که می تواند به مردم در کشورهای خاورمیانه و دیگر نقاط جهان ارائه شود. شرکت های داروسازی در ایران داروهای مورد نیاز برای کنترل عفونت HCV و HBV  مانند  Peg Interferon ، Sofosbuvi  و   Ledipasvir   با قیمت های بسیار پایین و اثربخشی بالا را تولید می کنند.  شيوع ژنوتيپ هاي ويروس هپاتيت C در بيماران کشورهاي منطقه مديترانه اي طبق آمار سازمان بهداشت جهاني در حال افزایش است.

خطرات :

توریسم سلامت برخی از خطراتی را نیزکه در مراقبت های پزشکی ارائه می شود به دنبال دارد:

دربعضی از کشورها مانند آفریقای جنوبی یا تایلند اپیدمیولوژی مربوط به بیماری های عفونی بسیار متفاوت تر از اروپا و آمریکای شمالی است   قرار گرفتن در معرض بیماری ها بدون ایجاد ایمنی طبیعی می تواند برای افراد ضعیف، بخصوص با توجه به بیماری های دستگاه گوارش (مثلا هپاتیت  A، دیازنتری آمیوبیک، پاراتیفوئید) خطرساز بوده، که می تواند روند بهبود بیماری را تضعیف کرده و بیمار را به سمت بیماری های منتقله از طریق پشه های بیماری زا، آنفلوآنزا و بیماری سل سوق دهد. با این حال، به دلیل اینکه در بیمارستانهای های کشورهای فقیرنشین مناطق گرمسیری این فضا به وجود می آید، پزشکان معتقدند که امکان ابتلا به  هر گونه بیماری عفونی، از جمله   HIV، TB  و تیفوئید در این مناطق وجود دارد، بنابراین پزشکان کشورهای غربی را برای درمان این بیماری ها و خدمات درمانی پزشکی توصیه میکنند . کیفیت مراقبت بعد از عمل نیز می تواند به طور چشمگیری متفاوت باشد، بسته به نوع بیمارستان و کشورها ، و ممکن است متفاوت از استانداردهای ایالات متحده یا اروپایی باشد. همچنین، سفر زود هنگام پس از جراحی می تواند خطر عوارض را افزایش دهد. پرواز های طولانی و کاهش تحرک در ارتباط با صندلی های هواپیما می تواند منجر به ایجاد ترومبوز ورید عمقی و به طور بالقوه آمبولی ریوی منجر شود.

این درحالی است که مراكز بهداشتي و درماني گردشگران پزشكي ممكن است خط مشي كافي در مورد شكايت هاي لازم براي مقابله با شكايات بيماران ناراضي  را نداشته باشند.

تفاوت های استانداردهای ارائه دهنده خدمات گردشگری سلامت در سراسر جهان توسط سازمان بهداشت جهانی به رسمیت شناخته شده است و در سال 2004 اتحادیه جهانی را برای ایمنی بیماران راه اندازی کرد. این سازمان  بیمارستان ها و دولت های سراسر جهان را در تنظیم سیاست ها و شیوه های ایمنی بیماران، در هنگام ارائه خدمات توریسم سلامت به ویژه در زمینه های مربوطه کمک می کند

جایگاه ایران در توریسم سلامت

درسالهای اخیر کشور ایران به دلیل بهره گیری از متخصصا ن مجرب در مقایسه با کشور های همسایه خود دارای توانمندی بالایی در صنعت توریسم درمانی و توریسم سلامت شده است.مواردی شامل آب درمانی ، طب سوزنی ، لجن درمانی و انواع جراحی ها و ...با قیمت مناسب در بیمارستانهای ایران و مراکز توریسم درمانی انجام میشود.

برای ورود به ایران و برخورداری از سیستم توریسم درمانی میتوانید با شرکت های خدمات توریستی در ایران مشاوره کرده و بهره گیری لازم را انجام دهید . یکی از این شرکت ها شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی آداک سفر پایا میباشد که دارای مجوز رسمی توریسم سلامت از سازمان گردشگری میباشد.شرکت آداک سفر پایا با مشاوره رایگان بیماران و گردشگران را یاری میدهد.کانال ارتباطی ما سایت تراول اینتر میباشد که کلیه خدمات رزرو بلیط آنلاین ، رزرو هتل ، خدمات اخذ ویزا و ...ارائه میدهد.علاوه بر توریسم سلامت و توریسم درمانی خدمات تورهای گردشگردی یه روزه و چند روزه داخلی و خارجی نیز در سایت تراول اینتر دیده میشود.شرکت آداک سفر پایا دارای قرارداد با بیماستانهای معتبر در تهران و شهرستانها بوده و با همکاری پزشکان متخصص و زیربط به توریسم درمانی و توریست سلامت در سراسر جهان کمک میکند.

 



دیدگاه خود را بنویسید