قوانین و قیمت عوارض خروج از کشور


هر فرد ایرانی جهت خروج از کشور می بایست مبلغی را بعنوان عوارض خروج از کشور بپردازد. در این مقاله به بررسی قوانین و مقررات پرداخت عوارض خروج از کشور، شرایط معافیت از پرداخت عوارض خروج از کشور،قیمت عوارض خروج از کشور در سال 96 و محلهای پرداخت عوارض خروج از کشور خواهیم پرداخت.اگر قصد مسافرت به خارج از کشور را دارید پس با ما همراه باشید.

قوانین  و قیمت عوارض خروج از کشور

قیمت عوارض خروج از کشور  برای بار دوم و بیشتر- در هر سال - کاهش پیدا خواهد کرد . ضمن اینکه مبلغی نیز برای دیگر اعضای خانواده (همراه) در صورت خروج از کشور در نظر گرفته شده است.

زائرین عتبات عالیات و حجاج، به میزان 50% مبالغ مذکور تخفیف دریافت می دارند.

بیمارانی که با تایید وزارت بهداری ضرورتا باید به خارج سفر کنند با یک نفر همراه نیز به ترتیب 60% و 40% تخفیف دریافت می کنند.

چه کسانی از پرداخت عوارض معاف می باشند؟

اطفال تا سن 7 سالگی تمام.

ایرانیان مقیم خارج از کشور فقط یک بار در هر سال عوارض پرداخت خواهند کرد.

دانشجویان معرفی شده از طرف وزارت فرهنگ و آموزش عالی که جهت ادامه تحصیل به خارج می روند.

کارمندان ایرانی سازمان ملل متحد و ارگان های تابعه آن.

خلبانان و خدمه هواپیما، ناخدایان وخدمه کشتی ها، ملوانان و رانندگان وسایط نقلیه کرایه ای با تایید شهربانی جمهوری اسلامی ایران.

نمایندگان و کارکنان شرکتهای کشتیرانی که 100% سرمایه آن‌ها متعلق به جمهوری اسلامی ایران است و با تأیید سازمان مربوطه برای انجام امور کشتیرانی مامور می شوند.

راهنمایان شرکت های مسافری جهان گردی با تایید وزارت ارشاد اسلامی.

مامورین وکارکنان قطارهای مسافربری و باربری بین المللی.

جانبازان معرفی شده از طرف بنیاد شهید جهت معالجه.

این قانون به تاریخ 1364.5.1 به تایید شورای نگهبان رسیده است.

اطلاعات کاملتر در مورد چگونگی و مقدار عوارض خروج از کشور را می توانید از سایت زیر بدست آورید:

مطالعه متن قانون عوارض خروج از کشور

قیمت عوارض خروج از کشور سال 96چقدر میباشد؟

 

مبلغ به ریال

 

نوع مرز خروجی

 

مقصد

 

نوع مسافرت     

 

125000

 

زمینی

 

عراق و کربلا

 

 زیارتی

 

375000

 

هوایی

 

 

 

375000

 

هوایی

 

عمره مفرده

 

 

375000

 

هوایی

 

حج واجب

 

 

250000

 

زمینی

 

مقاصد توریستی و گردشگری

 

 گردشگردی

 

250000

 

دریایی

 

 

 

750000

 

هوایی

 

 

 

 آیا فقط ایرانیان عوارض خروج از کشور می‌پردازند؟ 
 

با بررسی تطبیقی در قوانین و ضوابط سایر کشورها، می‌توان به آسانی دریافت که عوارض خروج از (Departure tax) کشورتنها مربوط به ایرانیان نیست و برای سایر کشورها نیز وجود دارد.  عوارض یا مالیات خروج از کشور در برخی از ممالک تنها برای سفرهای هوایی لحاظ شده و در برخی دیگر علاوه‌بر سفرهای هوایی، در سفرهای زمینی و دریایی نیز باید پرداخت شود. این نوع از عوارض را در فرودگاه مبدا و در هنگام خروج از کشور یا هنگام خرید بلیت و با سرشکن کردن در قیمت آن از مسافر دریافت می‌کنند. دولت‌ها در تعیین میزان عوارض، قوانین مربوط به خود را دارند و بسته به سیاست‌های خرد و کلان خویش، مالیات‌های گوناگونی را در قوانین خود وضع می‌کنندبرای مثال.
(در صورتی که واحد پول را دلار در نظر بگیریم)، استرالیایی‌ها برای خروج از کشور باید 63 دلار بدهند که در مقایسه با ایرانیان (که فقط 25 دلار می‌پردازند) مبلغ زیادی است. آلمانی‌ها بسته به مقصدی که مسافر آن هستند و چقدر از خاک کشورشان فاصله دارد، 10 تا 63 دلار پرداخت می‌کنند. اتباع ترکیه حدود 7 دلار عوارض می‌دهند و برای سفرهای زمینی نیز مبلغی پرداخت نمی‌کنند. پرداخت عوارض خروج از کشور در قانون بودجه ایرلند در سال 2014 به کلی ممنوع اعلام شد؛ این در حالی است که انگلستان، کشور همجوار آنها،چهار نوع مالیات را برای سفرهای مختلف وضع کرده اند، کم یا زیاد بودن مبلغ آن به دور یا نزدیک بودن مقصد وابسته است.

 

شماره حساب عوارض خروج از کشورچیست؟

شماره حساب عوارض خروج از کشور به شرح ذیل می باشد

بانک ملی به شماره حساب:    2110100250009         

 

محل پرداخت عوارض خروج از کشور؟

عوارض خروج از کشور فقط در شعب بانک ملی مستقر در سطح کل کشور و یا در فرودگاه ها و پایانه های مرزی قابل پرداخت می باشد.از آنجائیکه احتمال شلوغ بودن شعب وضیق وقت در فرودگاه وجود دارد ،لذا حتما قبل از سفر عوارض خروجی خود را پرداخت نموده و فیش انرا به همراه خود داشته باشید، تا در هنگام انجام فرآیندهای پذیرش مسافر و حضور در گیت های گذرنامه با ارائه فیش واریزی به ماموران ، کنترل گذرنامه به سهولت تردد کنند. همچنین به زودی در سایت تراول اینتر برای اولین باردر سایت های رزرو آنلاین ایران شما میتوانید عوارض خروج از کشور بصورت اینترنتی و بدون حضور فیزیکی در بانک پرداخت و فیش معتبر دریافت نمایید تا در هنگام انجام فرآیندهای پذیرش مسافر و حضور در گیت های گذرنامه با ارائه فیش واریزی به ماموران کنترل گذرنامه به سهولت تردد کنند.

 

زندگی شهری و به فراخور آن مشکلات شهری نوع بشر را در پی جستجو برای یافتن راهکارهای جدید و آسان هدایت میکند ،در عصر ارتباطات انسان همیشه دنبال راه های میانبر برای رسیدن سریع به اهدف خود میباشد.

این مهم به لطف اینترنت و فضای مجازی راه انسان را برای رسیدن به هدف خود هموار کرده است .

تجارت الکترونیک از زمانی که شروع شد تا امروز پیشرفت های زیادی داشته است و در کشورمان ایراننیز این روند افزایش فوق العاده ای داشته است .تجارت الکترونیک در حوزه گردشگری امروزه واژه ای آشنا برای گردشگران کشورمان میباشد .

یکی از مقدمات سفر به خارج از مرز های ایران -­سفرهای  خارجی- عوارض خروج از کشور میباشد که با توجه به تعاریف بالا برای اولین بار در آژانسهای ایران وب سایت تراول اینتر با همکاری بانک ملی ایران در یک اقدام مشترک صدور عوارض خروج از کشور را بصورت اینترنتی مهیا کرده است .

از مواهب این طرح میتوان به....

1-صرفه جوییدر زمان و هزینه

2- 24ساعته بودن+پاسخگویی+جهانی بودن+خود محور بودن و....را نام برد

امید است در سایه الطاف الهی بتوانیم در کشور عزیزمان ایران کلیه خدمات گردشگری را بصورت انلاین ارائه نماییم .

تراول اینتر اولین سایت فروش کلیه خدمات گردشگری بصورت انلاین

 در صورتی که این مطلب برایتان مفید بوده است میتوانید آن را به اشتراک بگذارید یا به این صفحه امتیاز دهید.

پرسش و پاسخ تکمیلی