گذری بر حمل و نقل ریلی (راه آهن-قطار)


حمل و نقل به شیوه امروزی و نوین آن (کالا و مسافر) بدون قطار و گسترش صنعت حمل و نقل ریلی ، همچنین انقلابی که در این وادی بوقوع پیوست ، برای هیچکس قابل تصور نمی بود.

گذری بر حمل و نقل ریلی (راه آهن-قطار)

حمل و نقل به شیوه امروزی و نوین آن (کالا و مسافر) بدون قطار و گسترش صنعت حمل و نقل ریلی ، همچنین انقلابی که در این وادی بوقوع پیوست ، برای هیچکس قابل تصور نمی بود.هرچند که امروز ه با واژه هایی مانند بلیط قطار،قطار رجا،قطار فدک ،قطار سفیر،قطار چهار تخته،قطار شش تخته،قطار سزیع السیر، قطار برقی،قطار توربوترن،قطار لوکس و.....زیاد به گوشمان خورده است ،اما تا به حال از خود نپرسیده ایم ، بلیط قطاری را که امروز به شیوه های مختلف از طریق آژانس های مسافرتی چه بصورت مستقیم و چه بصورت خرید بلیط اینترنتی قطار تهیه می کنیم از چه تـاریـــخـــــچـــــه ای برخوردار است؟

چنین تحولی کمی بیش از 200 سال است که صورت گرفته و در تاریخ بشری ثبت گردیده است.

تلاش های اصلی جهت حمل و نقل ،مربوط به بیش از 2000 سال پیش در تمدن های باستانی مصر ، بابل و یونان آغاز شد. جابجایی مردم و کالا درآن زمان با چرخ دستی و به توسط حیوانات (اسب و گاو نر و...)

انجام می گرفت. مهندسان آن دوره بسرعت متوجه شدند که این حیوانات اگر بر روی زمینهای هموار حرکت کنند به انرژی بسیار کمتری نیاز خواهند داشت و امر Transport با سرعت بیشتری صورت خواهد پذیرفت. برای به اجرا درآوردن چنین مسیری از حمل ونقل ، آنها شروع به ساخت جاده های مناسب (هموار) برای عبور چرخ کردند که این کار را میتوان ساخت اولین خطوط راه آهن در جهان قلمداد کرد و بقایای باستانشناسی این مسیرها را میتوان هم اکنون در ایتالیا و یونان مشاهده کرد.

گذری بر حمل و نقل ریلی (راه آهن-قطار)

معروفترین نمونه این مدل که Wagon Ways نامیده میشد را می توان در یونان یافت. این مسیرهای واگنWagon Ways  پس از سقوط امپراطوری روم از بین رفت و تنها پس از رشد تجارت و تلاشهای اولیه صنعتی در دوره رنسانس Renaissance  اروپا جانی دوباره گرفت.

گذری بر حمل و نقل ریلی (راه آهن-قطار)

تا قرن 18 در بریتانیا هر معدن ، خود شبکه ساده ای راه آهن داشت که با چرخ دستی و اسب بین معادن و کارخانه در آمد و شد بود. در سال 1774 جیمز وات "James Watt" با کشف باور نکردنی موتور بخارثابت، انقلابی نوین در این صنعت بوجود آورد . وی مجبور شد اختراع خود را بخاطر برخی رقابتهای غیر اخلاقی در سال 1800 به ثبت رساند. در همین اثنا مخترعان دیگر سعی در بهبود طرح "وات" را داشتند که مهمترین آنها طراحی غیر متراکم اتاق فشار جهت تبدیل هر چه بیشتر قدرت بخار به انرژی مکانیکی بود.

گذری بر حمل و نقل ریلی (راه آهن-قطار)

سال 1804 مصادف بود با راه اندازی اولین موتور بخار: متیو موری "Matthew Murray" نخستین کسی بودکه موفق شد لوکوموتیو ساده را به نمایش بگذارد ، اما ریچارد ترویتیک Richard Trevithick با توجه بیشتر به Penydarren لوکوموتیو خود را با 25 تن وزن و 70 مسافر راه اندازی کرد.این رویداد سرآغاز فصلی تازه در ارتقای موتورهای بخار جهت حمل و نقل کالا و مسافر گردید و مهندسان مربوطه را در این عرصه فعال کرد.ظهور شبکه ترن های تجاری به اواخر سال 1820 بر میگردد که پیشگام آن در این زمینه .مخترع انگلیسی جورج استفنسون "George Stephenson" بوده است. طرح های وی در زمینه ساخت لوکوموتیوهای قدرتمند و قابل اطمینان به ایالات متحده راه پیدا کرد و به سرعت در ینگه دنیا گسترش یافت

گذری بر حمل و نقل ریلی (راه آهن-قطار)

تراول اینتر سایتی که تمامی شرایط خرید بلیط قطار به صورت اینترنتی و آنلاین را به ساده ترین و مطمئن ترین شکل در اختیار شما قرار می دهد. همینطور جهت تهیه بلیط هواپیما چه سیستمی و چه بصورت چارتری می توانید از طریق همین سایت اقدام نمایید. 
مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید