سرگذشت بلیط قطار در آلمان


اولین شکل بلیط قطار در آلمان (بعنوان یکی از پیشروان صنعت راه آهن در اروپا ) به صورت کاغذی بوده که به آن کاغذ تردد یا رفت و آمد می گفتند ؛ البته هم اکنون نیز با همین نام شناخته می شود.

سرگذشت بلیط قطار در آلمان

پس از چندی در سال 1836 شخصی بنام توماس ادموندسون جنس این بلیط را از کاغذ به مقوا تغییر داد تا از امکان دست بردن و استفاده چند باره از آن جلوگیری کند ، که اینکار را با مهر زدن و یا سوراخ کردن بلیط های جدید انجام داد. اکنون مدتهاست که دیگر از این بلیط های مقوایی هم خبری نیست و جای آن را باز هم کاغذهایی  البته اینبار با کیفیت بالا ، همچون کاغذهای اسکناس که دارای ضریب امنیتی بیشتری هستند مثل داشتن هولوگرام ، نخ اسکناس و... گرفته است که با دستگاه های چاپ اتوماتیک و پیشرفته تولید می گردد.

در گذشته محدودیتی در مسیر سفر با قطار وجود نداشت و مسافر میتوانست مسیرهای متفاوت و دور و نزدیکی را برای رسیدن به مقصد نهایی انتخاب کند اما اکنون هر بلیط ، مسیر تعیین شده ای دارد که سیستم راه آهن آنرا مشخص می کند. انواع مختلفی بلیط کاربرد دارد که بسته به نیاز مسافر متغیر است؛

چیزی شبیه کارتهای مترو در کشور خودمان : فقط رفت ، رفت و برگشت ، یک روزه ، هفتگی و...

بخاطر استفاده مستمر و گسترده مردم از سیستم ریلی در آلمان ، این بلیط ها با ارزش تلقی می شوند و طبق قانون بعنوان دارایی شخصی افراد محسوب می شود.

در ابتدا کنترل بلیط ها توسط راننده لوکوموتیو صورت می گرفت تا اینکه بعدها کارمندانی جهت این کار استخدام شدند. اما در حال حاضر این کارمندان بندرت بلیط مسافران را سوراخ (چک) می کنند و بجای آن افرادی به اصطلاح لباس شخصی بصورت نامحسوس گاه و بیگاه به پایش بلیط مسافران می پردازند.

که در صورت تخلف به جریمه متخلفین مبادرت می ورزند. درون واگن های قطار دستگاه هایی جهت باطل کردن بلیط تعبیه شده است که مسافران می بایست خودشان اقدام به اینکار بکنند.  

سایت تراول اینتر در تلاش است شما را با مسایل مربوط به ترانزیت وجابجایی مسافر وبار تا جای ممکن آشنا سازد که بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.
مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید