تاریخ اتوبوس وشرکت اتوبوسرانی در ایران


برسر اینکه اولین بار اتوبوس در کدام کشور شروع بکار کرد اختلاف نظر وجود دارد، بعضی معتقدند که سال 1824 میلادی در انگلستان بین شهرهای منچستر و پندلتون استفاده شده است و برخی دیگر بر این باورند که به سال 1826 بعنوان وسیله نقلیه عمومی که حمل بسته ها و مرسولات پستی رانیز بعهده داشته بکار برده شده است.

تاریخ اتوبوس وشرکت اتوبوسرانی در ایران

نخستین اتوبوسها در سال 1820 که توسط اسب حرکت داده می شد، ساخته شدند. پس از این دو کشور آمریکا نیز بتدریج به راه اندازی این وسیله نقلیه عمومی روی آورد و طی سالهای متوالی 1831 و 1835 و 1844 میلادی بترتیب در شهرهای فیلادلفیا، بوستوت و بالتیمور از آن استفاده کرد.

چند تا از اولین های اتوبوس بدین قرارند:

نخستین اتوبوس موتوردار

نخستین اتوبوس موتوردار به سال 1905 وارد چرخه گردید و در سال 1920 اولین تایرهای بالنی بکار گرفته شد. در سال 1936 اولین موتور دیزلی وارد بازار شد و سال 1948 نخستین اتوبوسی که ظرفیت بیش از 50 مسافر را تامین می کرد مورد بهره برداری قرار گرفت. و در آخر نیز به سال 1953اولین اتوبوس با ساسپنشن هوا تولید گشت.

لایحه تاسیس شرکتهای اتوبوسرانی خصوصی در سال 1305 خورشیدی بتصویب رسید و مجوز ان به یک شرکت دانمارکی داده شد. فعالیت این شرکت بدلیل درآمد پایین خیلی زود پایان یافت.

ایجاد شرکت های حمل ونقل

مصوبه ایجاد شرکت های حمل ونقل در سال 1321 صادر شد. تعداد 50 اتوبوس در سال 1323 به ایران وارد شد که 30 دستگاه آن در تهران مشغول بکار شدند.پس از مدتی ک واردات اتوبوس به 200 دستگاه افزایش پیدا کرد، به شرکتهای خصوصی بطور اقساط فروخته شد. در شرایط سخت جنگ جهانی دوم برادران تهراتی بنامهای حاج رضا و حاجی اصغر اقدام به تولید اتوبوس کرده و پس ازسالها تلاش کارخانه پارس لوکس را بین سالهای 1325 تا 1340 تاسیس کرده و اولین اتوبوسها و مینی بوسهای مگروس را در کشور ایران تولید کردند.

قانون تاسیس شرکتهای اتوبوسرانی عمومی

قانون تاسیس شرکتهای اتوبوسرانی عمومی درسال 1331 در شهرها به تصویب نمایندگان مجلس شورای ملی رسید که شهرداریها امتیاز آنرا گرفتند. شرکت اتوبوسرانی شهر تبریز نیز در همین سال تاسیس شد و در نهایت شرکت سهامی اتوبوسرانی تهران در فروردین سال 1335 بنام شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه با سرمایه ای معادل 30 میلیون تومان به ثبت رسید. شرکت اتوبوسرانی اهواز نیزهمزمان با تهران تاسیس شد.

مسؤلین در تلاش بودند که این سیستم را بهبود بخشند اما بدلیل عدم بررسی های کارشناسانه و دقیق این تلاشها با شکست مواجه شد. مثلا تعداد بسیار زیادی دستگاه فروش بلیط در اتوبوسها به سال 1338 نصب کردند که مشکلاتی از قبیل نبود پول خرد و معطلی مسافران و همینطور نبود سیستم کنترل باعث گردید پس از هشت ماه برچیده گردد.

امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مختصری در مورد تاریخچه اتوبوس بطوراعم و اتوبوسرانی ایران بطور اخص در اختیارتان قرار داده باشیم.

 

تراول اینتر با به کارگیری افراد مجرب و متخصص در حوزه کاری خود و استفاده از آخرین امکانات سیستماتیک جهت تهیه بلیط اتوبوس ،شرایط مناسبی را برای علاقمندان به سفرهای راحت و کم هزینه فراهم آورده است که به شما کمک می کند در سریعترین زمان ممکن بلیط خود را با صرف کمترین هزینه خرید کنید.دیدگاه خود را بنویسید