سریع ترین قطار های جهان


قطار نمی تواند مانند هواپیما بر روی اقیانوس به پرواز در آید، اما این بدان معنا نیست که قطار نتواند به همان سرعت هواپیما حرکت کند. خوشبختانه، برخی از قطارها در این جهان مدرن به همان سرعتی که هواپیما ها دارند، حرکت می کنند. در این مقاله به تعدادی از آنها اشاره میکنیم :

سریع ترین قطار های جهان

ترن شانگهای مگلو

ترن شانگهای مگلو را با سرعت حداکثری 430 و متوسط 251 کیلومتر در ساعت، می توان سریع ترین وسیله نقلیه ریلی درجهان نامید. شروع بکار این قطار در آوریل 2004 میلادی بوده ومسیر آن از ایستگاه خط 2 مترو لانگ یانگ(Longyang)شروع و در انتها به فرودگاه بین المللی شانگهای پودانگ ختم می شود.


این خط ریلی 5/30 کیلومتر درازا دارد. شرکت زیمنس و تایسن کراپThyssenKrupp))در ساخت این خط مشارکت داشته اند و تحت نظر کمپانی حمل ونقل SMTDC شانگهای مشغول بکار است.

قطار هارمونی CRH 380A

مقام دوم درسرعت را قطار هارمونی CRH 380Aبخود اختصاص داده است که ماگزیمم سرعت آن 380 کیلومتر بر ساعت است. در آخرین ماه سال میلادی 2010 این خط درآزمایش اولیه توانست سرعت باور نکردنی 1/486 برساعت را بدست آورد.درحال حاضراین قطار از مسیرهای ووآن و گوانگ ژو دو شهر پکن و شانگهای را به یکدیگر وصل می کند. دانشگاه های چین مبدع هارمونی بودند.

 

 

ایتالو AGV

از سری قطارهایAGV ، ایتالو AGVنخستین آن است که به تاریخ آوریل سال 2012 میلادی اقدام به سرویس دادن کرد با حداکثر سرعت 360 کیلومتر بر ساعت. حداکثر رکورد سرعت ایتالو AGVدر آزمایشات 2007 میلادی 574/8 کیلومتر بر ساعت به ثبت رسیده ‌است.

Alstom مدرنترین قطارهای قاره اروپا را تولید می کند که پایه استانداردTSI) )  اروپا است وشامل SAFE بودن، در دسترس قرارداشتن ،تعریف شده با استانداردهای زیست محیطی وفن آوری روز دنیا می باشد و از شهرهای ناپل، رم، فلورانس، بولونیا و میلان می گذرد.

                                                                                                                       

 

زیمنس ولارو AVS103/ E 

چهارمین قطارپرسرعت جهان زیمنس ولارو AVS103/ E میباشد که دراسپانیا تولید می گردد. تست حداکثر سرعت این قطار معادل 400 کیومتر بر ساعت به ثبت رسیده است در روی ریل ها بطور عملی 350 تا سرعت دارد. شهرهای بارسلونا و مادرید توسط این قطار به یکدیگر متصل می گردند. آغاز بکار آن به سال2007 میلادی ودرماه جون (June) بوده است. شرکت حمل و نقل آلمان Deutsche Bahnاخیرا طراحی های موفقی برای این قطار صورت داده است.

                                                                                                                       

تالگو 350 (T350)

 و تالگو ۳۵۰ (T350)که پنجمین قطار پر سرعت جهان است.این ترن با اسم RENEFE AVE  کلاس 10 نیز در خطوط ریلی کشور اسپانیا شروع بکار کرد.

در آزمایشات اولیه با سرعت 365 کیلومتر بر ساعت رکوردی را ثبت کرد واکنون نیز با سرعت حداکثر 350 کیلومتر بر ساعت درحال کار میباشد. تولید این قطار وسیله شرکت Patentes Talgo و همکاری حمل و نقل Bombardier تولید و گسترش یافته است.

این قطار از شهرهای مادرید - زاراگوزا- لریدا عبورمی کند وشبیه به اردک است. این نوع قطار در 46 خط ریلی اسپانیا فعالیت دارد و از سال 2005   میلادی خدمات خود را به مردم ارایه می دهد.

هرچند درحال حاضر ما لذت تجربه هیچکدام از این قطارها را درکشور خودمان نمی توانیم داشته باشیم،با این وجود توصیه همیشگی ما به شما انتخاب سفری خاطرانگیز و با صرفه است که با تهیه بلیط قطار از طریق سایت تراول اینتر می توانید بدست آورید.

 دیدگاه خود را بنویسید