داستان اختراع قطار


جیمز وات (به انگلیسی: James Watt) (زاده 19 ژانویه 1736 - مرگ 25 اوت 1819) فیزیکدان و مخترع مشهور اسکاتلندی و پدر انقلاب صنعتی است. جیمز وات با تکمیل دیگ بخار خدمت بزرگی به فیزیک و مکانیک کرد. اختراع چگالگر بخار توسط وی موجب صرفه‌جویی زیادی در مصرف سوخت و گسترش استفاده از نیروی بخار شد.در این مقاله داستان اختراع ماشین بخار و در نهایت تبدیل آن به لوکوموتیو را با هم مرور خواهیم کرد.

داستان اختراع قطار

آشپزخانه جمیز وات و اختراع لکوموتیو

رها و آزاد بروی ریل ،بدون مزاحمت ترافیکی، با آن صدای آشنا و نوستالژیک (Nostalgic) با دود سیاه

تاثیرگذارترین وسیله عمومی حمل و نقل:  قــطـــــــــــــــــــــــــــــار

تغییرات عدیده و متنوعی در زندگانی بشر و جوامع مختلف را باعث شده ،در گذشته به استعمار انگلیس کمک کرد و در غرب(آمریکا) را متمدن ساخت و همچنین باعث شکست هیتلر در جنگ جهانی شد،مثل این وقایع بسیار میتوان برشمرد. حتی درمتون کتابهای "شرلوک هولمز"و یا "آگاتا کریستی" نیز توصیفات زیبایی از این "اسب آهنی" به چشم می خورد.

با رشد نیروهای مولده و فن آوری های تکنیکی قطار نیز متحول گشته و جای آنرا قطارهای برقی(مغناطیسی) که تا حدود 600 کیلومتر در ساعت سرعت دارد گرفته است ودر آینده ای نه چندان دور این سرعت تا بیش از 1000کیلومتر خواهد رسید. ولی قطارهای دیزلی چطورکارمی کردند:

ساخت ماشین بخار

ساخت ماشین بخار یا همان(Steam Engine) توسط جیمزوات، براثر یک حادثه درآشپزخانه وی صورت گرفت. جوش آمدن آب وپرتاب شدن درب کتری به هوا وی را با نیروی فشار بالای بخار آشنا کرد وپس از تحقیقات بسیار و آزمایشات پی درپی  بالاخره موفق به اختراع چنین ماشینی شد.نحوه کارکرد سیستمی که وات مبدع آن بود بسیار ساده است: هدایت بخار فشرده شده ناشی ازجوش آمدن آب که با انرژی گرمایی حاصل از سوختن ذغال بدست می آید، به درون سیلندر و حرکت بالا و پایین پیستون های درون آن چرخ ها را بحرکت وا می داشتند. مشکل اصلی سنگینی بسیار زیاد کل مجموعه این تجهیزات بود که موجب فرو رفتن چرخها در زمین می گشت ،بخاطر همین موضوع ریل ساخته شد .

واژه لوکوموتیو

واژه لوکوموتیو ازترکیب دوکلمه لاتینی(Loco)بمعنای کشنده و (Motive) که همان موتور باشد شکل گرفته است. درواقع ترجمه فارسی آن "موتورکشنده" میشود. لوکوموتیوهای بخار معایب زیادی ازجمله راندمان پایین بین6 تا 12 درصد را داشتند، سرعت بسیارپایین آن موجب می شد راهزنان با بکارگیری اسبانی تندرو به قطار براحتی دستبرد بزنند و مهمتر از همه پرکردن مخزن آب یا همان دیگ بخار که زمان طولانی ای را در هر ایستگاه موجب می شد ومسافرت را خیلی کسالت بار می ساخت. با وجود تلاشهایی که بجهت ساخت نسل جدید سوپرلوکوموتیوهای بخار در کشورهای امریکا و اروپایی انجام شد، نتوانست بحیات خود ادامه دهد واز دور خارج شد وجای آنرا لوکوموتیو از نوع دیزل گرفت.

به سال1934 اولین لوکوموتیو که با نیروی محرکه دیزل قدرت خود را بدست می آورد بنامATSF1  بود که بوسیله شرکت GM locomotive وبا قدرتی معادل هزار و هشتصد اسب بخار در ایالات متحده امریکا تولید شد. همانطورکه میدانیم برای معیار سنجیدن اندازه قدرت موتور از واحد اسب بخار استفاده می کنند. ولی ببینیم داستان این معیار سنجش چیست واز کجا و کی آمده.

اسب بخار

پس ازساخته شدن اولین لوکوموتیو بخار،آنقدر بدان واگن متصل کردند البته تا جایی که توانایی حمل آنها را داشته باشد  سپس با جایگزینی تعدادی اسب که آنها نیز توانایی کشیدن واگن ها را داشته باشند  به این ارزیابی رسیدند که تعداد اسب های لازم برای حرکت دادن واگن ها را معادل قدرت لوکوموتیو محاسبه کنند. مثلا اگر نیروی لوکوموتیوی با 120 اسب برابر باشد گفته می شود، این لوکوموتیو قدرتش 120 اسب بخار است.

لوکوموتیوهای دیزلی

اولین نسل از لوکوموتیوهای دیزلی دارای سیستم انتقال نیروی مکانیکی بودند، این نسل، نیروی تولید شده توسط موتور را همچون سیستم انتقال قدرت درخودروها ازطریق Gearbox(جعبه دنده) وشفت(Shaft) یا همان گاردن به محورهای چرخ انتقال می یابد. هدف اصلی استفاده از لوکوموتیو به راه انداختن واگن ها است چرا که خودش به تنهایی فاقد فضایی جهت حمل مسافر و یا بار است.  


داستان اختراع قطار
               

آیا اشپزخانه شما میتواند شما را به یک اختراع جهانی دیگر نزدیک کند؟

تراول اینتر سفر با قطار را بعنوان شکلی ایمن و کم هزینه به شما توصیه میکند.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران

  • تصویر پروفایل حسین مهدوی
    حسین مهدوی1396/08/11

    مرسی عالی بود

دیدگاه خود را بنویسید