تاریخچه قطار و شروع بکار آن درایران


مسافرت با قطار از دیرباز در ایران مرسوم بوده است.اگر خواهان آشنایی با تاریخچه شروع بکار قطار در ایران هستید تا پایان این مقاله با تراول اینتر همراه باشید

تاریخچه قطار و شروع بکار آن درایران

انگلستان(ولزجنوبی) سال 1804شخصی بنام ریچارد ترویتیک لوکوموتیوی را که به موتور بخار تجهیز بود را بـــرای نخستین بار بر روی ریل بحــــرکت در آورد. جنـــس این ریل ها فولادی بود و 20 تن بار را می کشیدند که عصر تازه ای در زمینه حمل ونقل آغازگردید.

ترویتیک پس از این کار موفقیت آمیز لوکوموتیوی با قابلیت حمل مسافر ساخت واز مردم شهر دعوت کرد که سوار قطار شوند و با گرفتن مبلغ ناچیزی ،آنانرا گرد شهر میگرداند. با اینحال باید یاد آور شد کسی که نقش بسزایی درتبدیل قطار بشکل امروزی اش ایفا کرد وآنرا به مثابه وسیله ای مهم در عرصه ترانزیت عمومی در آورد کسی نیست جز جرج استفنسون که او نیز انگلیسی بود.

ماشین دودی

اگر از اولین قطاری که به ایران وارد شد و مردم آن را ماشین دودی می نامیدند بگذریم باید گفته شود نخستین بهره برداری موفق قطار درایران با احداث خط راه آهن محمودآباد به آمل درسال 1886 میلادی صورت گرفت. قرار بود این طرح تا تهران ادامه پیدا کند/اما بخاطر اختلافاتی با پیمانکاران بلژیکی تحقق نیافت.

اولین خط تراموا

اولین خط تراموا نیز بین تهران و شاه عبدالعظیم به درازای 8700 متربه سال 1261 شمسی(1882میلادی) کشیده شد. مسیو بواتال فرانسوی مجری این طرح راه آهن به عرض یک متر بود که بعدها فردی بلژیکی ادامه آنرا بعهده گرفت.

روسیه تزاری ضمن عقد قراردادی در 9 نوامبر 1890با ناصرالدین شاه/بمدت 10سال ایران را از ساختن راه آهن منع می کرد و مظفرالدین شاه نیز بخاطر دریافت وام 60 میلیون فرانکی روسیه این پیمان نامه را 10 سال دیگر تمدید کرد. و اما راه آهنی که توسط انگلستان احداث گردید مربوط میشود بسال 1918 میلادی بطول 60 کیلومتر که از بوشهر تا برازجان کشیده شد.هرچند این مسیر کالاهای کشور انگلستان را از بوشهر تسهیل میکرد اما این خط بیشتر جنبه نظامی داشت. هنگام خاتمه جنگ اول جهانی، فروش این خط آهن به شهرداری بوشهر از طرف کشور انگلیس پیشنهاد شد اما شهرداری این شهر بخاطر عدم بودجه کافی از خرید آن منصرف گردید لذا مالک پس از جمع آوری مصالح این خط، آنرا به شهر بصره انتقال داد. اولین و تنها خط برقی که درکشور موجود میباشد بطول 149 کیلومتر است که از تبریز به جلفا کشیده شده است، این مسیر که درسال 1295 شمسی به بهره برداری رسید هم اکنون درکشور فعال است. درسال 1299خط ریلی میرجاوه به زاهدان نیز شروع بکار کرد.

بهرحال بایدگفت دوران قطارهای بخار بسر رسیده است. هرچنددر گوشه و کنار جهان بعضا مورد استفاده قرار میگیرند، ولی اکنون لوکوموتیوهای برقی و دیزلی هستند که هزینه کمتری را بابت نگهداری و سوخت ب مصرف میرسانند و به همین جهت درحال درنوردیدن جهان هستند.

قطار ایمن ترین ودرعین حال باصرفه ترین شکل مسافرت است که با توجه به امکان خرید اینترنتی- فقط باصرف چند دقیقه وقت- میتوان بدون دردسر اقدام به تهیه بلیط کرد. تراول اینترسایتی که این امکان را به ساده ترین وجه در اختیار شما قرار میدهد.

قطار گردشگری

((Train Tour یا همان قطار گردشگری سومین شکل از قابلیت قطار علاوه بر حمل بار و مسافر را بنمایش می گذارد. در بسیاری از کشورها این شکل از سفر را نه فقط بمثامه منبع درآمد بلکه بیشتر به جهت شناساندن خود راه آهن و لذت بردن از نفس گردش وسفر میباشد، به همین خاطر در این سفرهای گردشگری گزینه هایی مثل زمان و سرعت چندان مطرح نیست. بسته به اینکه مدت و مکان و...سفر چگونه باشد ناوگان این نوع از قطارها نیز متفاوت است. مثلا اگر زمان گردش بسیار کوتاه باشد، حتی ممکن است که آن قطار صندلی هم نداشته باشد ومسافران بصورت ایستاده به تماشاگری می پردازند، ولی بالعکس در مسافتهای بسیار طولانی از ناوگانی با کوپه هایی بزرگ دارای سرویس بهداشتی وحمام استفاده میشود و بسته به مکان رنگ و شکل ظاهر قطارها متنوع خواهد بود، مثل طرح گورخر که بر روی ناوگان گردشگری سفری(Safari) نقش بسته است. مسیرهایی که برای خطوط گردشگری انتخاب می گردد قاعدتا باید دارای جاذبه های توریستی قوی ای باشد که این امربدلیل فصلی بودن مناظر دیدنی دریک کشور و یا اصولا جذب توریست بصورت مقطعی دربعضی مناطق بسیار محدود میباشد.

 

تاریخچه-قطار
مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید