پایانه های مسافربری اتوبوس مشهد


طرح مطالعه مجموعه پایانه مسافربری شهر مقدس مشهد در سال 1347 به مهندس مشاور واگذار شد . در سال 1350 توسط مهندس مشاور تقدیم کارفرما گردید تا با سرمایه گذاری بانک صنعت و معدن و همکاری مدیریت شرکت کاروان الرضا به اجراء درآید .در سال 1359 همزمان با تصویب قانون احداث پایانه های مسافربری درشهرهایی که بیش از یکصدهزار تن جمعیت دارند ، احداث پایانه مسافربری درشهر مقدس مشهد مورد توجه شهرداری قرار گرفت . در اواخرسال 1368 آماده سازی پایانه مسافربری شهرداری مشهد با تخصیص اعتبارات لازم آغاز گردید ، و در بهمن ماه سال 1369 افتتاح ، و مسئولیت تدارکات و ایجاد امکانات لازم برای مسافر و راننده را عهده دار شد.

پایانه های مسافربری اتوبوس مشهد

پایانه مسافربری امام رضا مشهد

پایانه مسافربری امام رضا مشهد

پايانه مسافربري امام رضا مشهد با وسعت 47 هکتار ، بعنوان بزرگ‌ترين پايانه مسافربري كشور با ظرفيت جابه‌جايي ۸۰ هزار مسافر و پذيرش بيش از دو هزار دستگاه اتوبوس در روز  و داراي امكاناتي از جمله جايگاههاي سوخت، شستشوي اتوبوس، فضاهاي تجاري و ورزشي و شهربازی، رستوران، کافی شاپ،  آتش نشاني، پایانه تاکسی و اتوبوس درونشهری، فضای سبز، آبنما، تلویزیون شهری، پارکینگ عمومی، کلانتری و مسجد می باشد. این مجموعه در فروردین ماه ۱۳۸۷ افتتاح گردید. ساختمان ترمينال اصلي آن با زيربناي ۴۵ هزار مترمربع در چهار طبقه و با هزينه معادل ۲۵۰ ميليارد ريال ساخته شده است. در طبقه چهارم ترمينال، سكوي سلام با چشم‌انداز گنبد بارگاه منور رضوي به وسعت ۱۰۰ متر مربع ساخته شده كه زائران از اين مكان به آن امام همام سلام مي‌دهند. ورود و خروج مسافران و اتوبوس‌ها در پايانه نيز با سيستم هوشمند رايانه كنترل مي‌شود. پایانه امام رضا با ورود و خروج بیش از 750000 دستگاه اتوبوس در سال، یکی از پر ترافیک ترین پایانه های سطح کشور می باشد. به گفته مدیرعامل سازمان پایانه‌های مسافربری شهرداری مشهد، پایانه امام رضا (ع) مشهد بزرگترین پایانه کشور و سومین پایانه بزرگ جهان است.

تلفن : 8512001 0511

آدرس : شهر مشهد انتهای خیابان امام رضا، پایانه مسافربری امام رضا مشهد

پایانه مسافربری معراج مشهد

پایانه مسافربری معراج مشهد

پایانه مسافربری معراج مشهد با مساحتی بالغ بر 75000 متر مربع آمادگی پذیرش روزانه 200 دستگاه اتوبوس و  6000 نفر مسافر دارد.

این پایانه با برخورداری از دو جایگاه با 33 سكو كه يك جايگاه آن با تعداد 22 سكو و 126عدد صندلي براي سوار شدن مسافرين فعال مي باشد. يك جايگاه با 11 سكو و 72 عدد صندلي براي مسافريني كه به پايانه وارد مي شوند اختصاص یافته است.27 دستگاه تاکسی در حاشیه جایگاه برای ارائه خدمت به مسافرین تدارک دیده شده است. 

آدرس : میدان فهمیده، بلوار توس، نرسیده به میدان معراج، پایانه مسافربری معراج مشهد

 پایانه مسافربری راه ابریشم

پایانه مسافربری راه ابریشم

پایانه مسافربری راه ابریشم در جاده سرخس و در زمینی به مساحت 38هزار متر مربع واقع شده که سرویس‌دهی به مسافران و زائران شهرهای شرق مشهد و استان خراسان رضوی را به عهده دارد. همچنین در آینده نزدیک، سرویس‌دهی به کشورهای آسیای میانه از مسیر راه ابریشم نیز از طریق همین پایانه امکان پذیر خواهد بود.

تلفن:05133726418

آدرس : مشهد - ابتدای شهرک شهید رجایی
مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید