پایانه و ترمینال های اتوبوس در تهران


پایانه مسافربری که با عنوان ترمینال مسافربری هم شناخته می شود فضایی برای سوار و پیاده کردن مسافران اتوبوس های شهری و بین شهری است که غالباً به شکل یک ساختمان بزرگ همراه با امکانات رفاهی طراحی می شود. شهر تهران دارای چند پایانه مسافربری است که هر کدام امکانات مختلفی برای مسافران در نظر گرفته اند. سایت آسمونی در این مقاله اطلاعات مفیدی در مورد پایانه های اتوبوس تهران عنوان می کند که در ادامه می خوانید. همچنان آسمونی را همراهی کنید. بسیاری از شهرهای ایران دارای پایانه های مسافربری بین شهری هستند که مسافران را با اتوبوس بین شهرهای مختلف کشور جابجا می کنند. علاوه بر اتوبوس، معمولاً برای مسیرهای درون استانی و شهرهای نزدیک، سرویس مینی بوس و سواری هم وجود دارد.

پایانه و ترمینال های اتوبوس در تهران

ترمینال غرب تهران

پایانه و ترمینال های اتوبوس در تهران

ترمینال غرب تهران پایانه‌ای است در باختر تهران و در ضلع شمال غربی میدان آزادی و در ابتدای بزرگراه مخصوص کرج می باشد که رفت و آمد مسافران بین تهران و شهرهای غربی ایران از آنجا صورت می‌گیرد.

ترمینال غرب تهران یکی از ترمینال پایانه های بزرگ است که بیشتر نعاونی های اتوبوسرانی در آنجا نمایندگی دارند و به بیشتر استان های غربی کشور (مانند: آذربایجان شرقی وغربی و کردستان و …) و البته به دلیل فراوانی اتوبوس، انواع اتوبوس نیز وجود دارد. (مانند: اسکانیا مدل جدید و قدیم و ولوو b7 دیم و جدید و مانو …) همیشه نیز در آنجا اتوبوس یافت می شود.

پایانه شرق تهران

پایانه و ترمینال های اتوبوس در تهران

پایانه شرق تهران، مکانی جهت استفاده و جابجایی مسافر با استفاده از وسایل نقلیه از جمله اتوبوس است.این پایانه در شرق تهران در محدوده تهران پارس و خیابان دماوند و در منطقه ۱۳ واقع شده است.

پایانه شرق با مساحتی حدود ۵٫۳ هکتار در سال ۱۳۶۰ تاسیس شد. این پایانه پس از پایانه جنوب دومین پایانه است که در کلان شهر تهران به منظور جابجایی مسافر افتتاح گردید.

بزودی این پایانه به بزرگترین پایانه مسافربری خاورمیانه تبدیل خواهد شد. عملیات اجرایی آن از بهمن ۱۳۹۰ آغاز شده و فاز نخست آن تا سال ۱۳۹۲ به پایان خواهد رسید. در حال حاضر این پایانه روزانه ۱۵ هزار مسافر را جابجا می کند که با اجرایی شدن عملیات این مقدار به ۱۲۰ هزار مسافر در روز افزایش خواهد یافت.امتداد خط 2 مترو تهران نیز از زیر این پایانه عبور خواهد کرد.

کل مساحت ۳۰۰ هکتاری پایانه جدید شامل:

  • ۸۰ هزار متر مربع شبکه ارتباطات
  • ۴۰ هزار متر مربع پارکینگ
  • ۱۱۰هزار متر مربع ساختمان اصلی
  • ۲۰ هزار متر مربع ساختمانهای جانبی شامل مهمانسرا،باس واش،تعمیرگاه سبک وسنگین،پمپ بنزین،مسجد و…
  • ۱۳۵ هزار متر مربع فصای سبز  

پایانه جنوب تهران

پایانه و ترمینال های اتوبوس در تهران

پایانه مسافری جنوب که بیشتر مردم آن را با نام ترمینال جنوب می‌شناسند، جزئی از سیستم حمل‌ونقل برون‌شهری کشور است که سرگذشت جالبی دارد. در گذشته با ورود و توسعه وسایل نقلیه موتوری بخصوص اتوبوس برای ارتباطات بین‌شهری ، هرگونه خدمات توسط گاراژهای وابسته به بنگاه‌های مسافربری انجام می‌شد و هر کس قصد سفر داشت، باید سری به این گاراژها می‌زد و بلیت می‌گرفت. گاراژ کلمه‌ای فرانسوی و به معنای جای سرپوشیده یا دربسته برای پارک کردن خودرو و وسایل نقلیه است و معنای لغوی آن به معنای ایستادن است. پیش از این،  گاراژها در مرکز شهر و در امتداد محور خیابان‌هایی که به جاده ارتباطی شهر با خارج از آن می‌رسید، مستقر شده بودند. بیشتر گاراژهای آن زمان در خیابان‌های ناصرخسرو، مولوی، باب همایون و سرگرد سخائی مستقر بودند و نام‌هایی ازجمله اتوعدل، تی‌بی‌تی، میهن‌تور، ایران و… از نام‌های آشنا و پرخاطره نسل قدیم به مشار می‌رود.

افزایش جمعیت کشور، تراکم جمعیت در بافت شهری، به وجود آمدن ترافیک و رشد سفرهای بین‌شهری، همچنین تغییر و تحول در نحوه ارائه خدمات مسافربری، در سال 1353، به ساخت اولین ترمینال تهران یعنی ترمینال جنوب از طرف شهرداری تهران منجر می‌شود. سرانجام پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با تصویب قانون ترمینال‌ها توسط شورای انقلاب، شهرداری تهران تصمیم می‌گیرد سازمان پایانه‌های مسافربری را تاسیس کند.

پایانه و پارک سوار بیهقی

پایانه و ترمینال های اتوبوس در تهران

پایانه و پارک‌سوار بیهقی در مهرماه سال 1370 به دستور شهردار وقت تهران از شرکت نوسازی عباس‌آباد به معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران واگذار شد و در دی ماه همان سال به عنوان پایانه و پارک‌سوار، در اختیار سازمان پایانه‌ها و پارک‌سوارهای شهرداری تهران قرار گرفت.

این پایانه و پارک‌سوار در 22 بهمن 1370 با مساحتی در حدود 13/5 هکتار و ظرفیت 2000 سلول اتومبیل در شرق میدان آرژانتین مورد بهره‌برداری قرار گرفت. ابتدا شرکت‌های مسافربری سیر و سفر و سپس دفتر فروش نمایندگی تعاونی‌های 17گانه و شرکت مسافربری همسفر در محل مستقر شدند.

مشخصات پایانه و پارک‌سوار بیهقی                                                                         

  • مساحت کل پایانه: 13/5هکتار
  • مساحت فضای سبز: حدود 15درصد کل فضای پایانه و پارک‌سوار
  • مساحت ایستگاه اتوبوس‌های شرکت واحد: 5000 مترمربع

پایانه پونک

امکانات رفاهی

خدمات بیمه ای- فروش بلیت مسافرتی- کارواش

میدان پونک، بلوار میرزابابایی، تقاطع سردار جنگل، جنب مرکز میوه و تره بار

طول جغرافیایی: 529562

عرض جغرافیایی: 3957526

آدرس: خ سردار جنگل نبش میرزا بابایی
مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید