مزایای سفر با قطار


سفر نوروزی با قطار بسیار ایمن و راحت است چون خطرات رانندگی در جاده را ندارد. شما مجبور نیستید چندین ساعت روی یک صندلی در یک فضای کوچک بنشینید. در طول سفر می‌توانید راه بروید و حتی استراحت کنید و از مناظر بهاری بیرون پنجره قطار لذت ببرید.. سفر با قطار تاخیرهای طولانی سفر با هواپیما را ندارد. خریدن بلیت قطار برای خانواده‌تان در یک سفر نوروزی خیلی باصرفه‌تر از خریدنن بلیت هواپیما است. سفر نوروزی با قطار برای خانواده‌هایی که بچه کوچک دارند هم مناسب‌تر از ماشین و هواپیما است چون راحت‌تر می‌توان کودکان را در قطار کنترل کرد. علاوه بر این، شما در قطار نه تنها فضای خواب کافی دارید، بلکه امکان غذا خوردن راحت تر،، تلویزیون دیدن، کار با لپ تاپ، شطرنج بازی کردن و به طور کل سرگرم شدن برایتان فراهم تر است.

مزایای سفر با قطار

این البته به شرطی است که بتوانید چندین ساعت با سر و صدای حرکت قطار سازگار شوید. علاوه بر همه این ها، سرعت حرکت قطارها معمولا به گونه ای است که فرصت تماشای طبیعت را به شما می دهد. بنابراین اگر مثلا قصد سفر به شمال كشور را دارید، قطار به شما فرصت دیدن دریا و جنگل و طبیعت کنار جاده را خواهد داد.!

قطارهای ایران از چه مسیرهایی می گذرند؟

شما در محور تهران- گلستان می‌توانید به شهرهای گرمسار، فیروزكوه، پل سفید، قائم‌شهر، ساری، بهشهر، بندرتركمن و گرگان سفر كنید.

اگر زائر بارگاهامام رضا(ع) هستید در محور تهران- خراسان با عبور از شهرهای گرمسار، سمنان، دامغان، شاهرود، سبزوار و نیشابور به مشهد خواهید رسید.

اما چنانچه برای دیدن‌ شهرهای آذری زبان عازم مسافرت هستید در محور تهران- آذربایجان، شهرهای كرج، قزوین، زنجان، میانه، مراغه و تبریز را خواهید دید. این محور در مسیر قطارهای بین‌المللی تهران- دمشق و تهران- استانبول قرار دارد.

 

همچنین اگر قصد مسافرت به شهرهای مركزی كشور یا جزایر جنوبی را دارید، در محور تهران- اصفهان، كرمان و هرمزگان می‌توانید به شهرهای كاشان، اصفهان، میبد، یزد، زرند، كرمان، بم، بافق، سیرجان و بندرعباس سفر كنید و چنانچه می‌خواهید به دیدن اماكن تاریخی و مناطق جنگی جنوب بروید، در محور تهران- خوزستان از شهرهای قم، اراك، دورود، اندیمشك، اهواز و خرمشهر دیدن خواهید كرد.

بار مجاز در سفر با قطار

در سفر با قطار هر مسافر می‌تواند به تناسب فضای در اختیارش هر وسیله ای را که نیاز دارد با خود ببرد. البته به شرطی که حجم آن از ابعاد 75 سانتی متر و وزن از 30 كیلوگرم تجاوز نكند. وسایل همراه مسافر نباید موجب خطر یا مشكلی برای مسافران دیگر یا آسیب‌رساندن به قطار شود. همراه داشتن موادمحترقه، آتش‌زا، بیماری‌زا، بدبو، مایعات روغنی و لبنی، قاچاق، سمی، شكستنی و… ممنوع است و مأموران ایستگاه مانع همراه بردن این‌گونه بارها توسط مسافر خواهند شد. در هر صورت چنانچه به هر دلیلی بار شما بیش از حد متعارف باشد، لازم است بار مازاد خود را به باجه توشه در ایستگاه تحویل دهید.

امکان حمل خودرو

اگر علاقه‌مند به رانندگی در جاده نیستید ولی مایلید خودروی خود را در مقصد به همراه داشته باشید، ‌می‌توانید هنگام مراجعه به مراكز فروش بلیت، ضمن تهیه بلیت خود و همراهان، برای تهیه بلیت حمل خودرو با قطار نیز اقدام كنید. بهای بلیط حمل خودرو با واگن ویژه تقریبا 3 تا 10 برابر قیمت بلیط خودتان تمام می شود اما به هر حال این امکان را به شما می دهد که در سفر هزینه حمل و نقل درون شهری را کاهش دهید و با اتومبیل خودتان راهی مراکز گردشگری شهر مقصد شوید. البته فراموش نكنید خودرو باید ساعت 8 صبح روز حرکت قطار برای حمل، تحویل داده شود

اطلاعاتی  برای تسهیل سفر با قطار

کشیدن سیگار در تمام مدت سفر ممنوع می باشد.

وسایل خواب پس از هر بار مصرف،کاملا شستشو شده و در بسته بندی بهداشتی به شما تحویل می شود

گرفتن هر نوع مواد خوراکی از افراد ناشناس می تواند سلامت شما را تهدید کند.

برای حفظ سلامت خود و خانواده ،همیشه درسفر از غذاهای سبک،سالم و بهداشتی استفاده کنید. هرچند اگر انتخاب شما قطارهای لوکس و مجلل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی باشد در این قطارها سرو نوشیدنی غذا و دسر توسط مهمانداران اعمال خواهد شد.

جعبه کمکهای اولیه در رستوران قطار قرار دارد، درصورت لزوم می توانید از آن استفاده کنید.

فاصله زمانی برخی شهرها در مسیر ریلی، سفر با قطار

تهران مشهد تندرو 8-9 ساعت   عادی 10-12ساعت

تهران یزد تندرو 6-7 ساعت     عادی 11-12 ساعت

تهران شیراز 14-16 ساعت

تهران اصفهان 7-9 ساعت

تهران تبریز 13-14 ساعت

تهران ساری 8-10 ساعت

تهران گرگان 10-11 ساعت

تهران اهواز 15-16 ساعت

تهران بندرعباس 17-18 ساعت

تبریز مشهد24 ساعت

یزد مشهد 15-16 ساعت

اصفهان مشهد 17-18 ساعت

اهواز مشهد 15-16 ساعت

بندرعباس مشهد 21-22 ساعت
مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید