تاریخچه ویزای شینگن


آیا درباره ی تاریخچه ی شینگن اطلاعاتی دارید؟ توافقنامه شینگن(SCHENGEN AGREEMENT) در سال 1985ُدر روستایی بنام شینگن از توابع لوکزامبورگ شکل گرفت .

تاریخچه ویزای شینگن

توافقی که با هدف برداشته شدن مرز بین 6 کشور اروپایی و امکان مسافرت بدون روادید بین کشورهای بلژیک –فرانسه – المان – هلند و لوکزامبورگ بوده .

تمام کشورهای اروپایی به استثنای انگلیس و ایرلند به این توافقنامه اضافه شدند. اتریش – بلژیک – چک – دانمارک – استونی – فنلاند – فرانسه – لیتوانی – مالت – هلند – نروژ – لهستان -  سوئد – یونان – سوئیس –المان – فرانسه – هلند – لوکزامبورگ – بلغارستان – قبرس – ایتالیا – پرتغال – رومانی – اسپانیا – کرواسی – مجارستان – لتونی

 تاریخچه ویزای شینگن

ایا میدانستید چند نوع ویزای شینگن وجود داره؟

           Aویزای شینگن نوع   

 ویزایی است که بهش ترانزیت فرودگاهی هم گفته میشه با دریافت این ویزا میتونید در یکی از فرودگاههای A ویزای نوع

محدوده ی شینگن پرواز خود را تعویض و به کشوری خارج از محدوده ی شینگن سفر کنید فقط در فرودگاههای محدوده ی

معتبر است .   Aویزای نوع   شینگن

B ویزای شینگن نوع

 به ویزایی گفته میشه که هم ترانزیتیه هم با دریافت این نوع ویزا میتونید حداکثر برای مدت Bویزای نوع

حداکثر 5 روز از خاک کشوری در ناحیه ی شینگن عبور کنید

C ویزای شینگن نوع

ویزای نوع  c به ویزایی گفته میشه که روادید کوتاه مدت است و برای مدت زمانی که موقع دریافت ان مشخص میشه شما حق اقامت به کشورهای عضو شنگن را دارید.با دریافت این نوع ویزا بسته به هدف و شرایط سفر خود یکی از سه نوع ویزا را دریافت میکنید

(NATIONAL VISAS)   Dویزای شینگن نوع

به ویزایی گفته میشه که  کسانی که مدت زمان مشخصی قصد اقامت در ناحیه ی شینگن را دارند صادر میشه Dویزای نوع

1-  ویزای یکبار ورود برای کسانی صادر میشه  که به دلایل مشخص بطور مثال : خدمات درمانی  قصد اقامت بدون نیاز به اخذ روادید دیگری برای دوره ای تعیین شده در یکی از کشورهای عضو ناحیه ی   شنیگن را دارند. برای دریافت این نوع ویزا باید یکی از شرایط ذیل را داشته باشید:

2- دانشجویان بین المللی که به منظور انجام پروژه های تحقیقاتی برای زمانی مشخص که از یکسال کمتر است به ناحیه ی شنگن سفر میکنند.

3- دانشجویان بین المللی که برای دوره های تحصیلی کشورهای جزو اتحادیه شنگن را دارند.به این گروه ویزا یکساله داده میشودکه برای اقامت بیشتر قابل تمدید هم هست.

4- دانشجو اگر کار علمی و اموزشی در یکی از مرکزهای تحقیقاتی یا موسسه معتبر در هرکدام از کشورهای عضو اتحادیه شنگن داشت باشد. دریافت ویزا با توجه به بررسی سابقه ی فرد و اعضای خانواده اش صورت میگیرد .

این گروه برای هنرمندان – ورزشکاران و یا هر حرفه ی تخصصی دیگری . همچنین متخصصانی که

برای به اشتراک گذاشتن تخصص خود به ناحیه ی شنگن سفر میکنند.

موردهای اورژانسی که فرد برای وضعیت پزشکی برای زمان مشخصی قادر به ترک ناحیه ی شنگن نباشد.

SINGLE ENTRY ویزای نوع

      SINGLE ENTRY ویزای نوع     

همانطور که از اسمش پیداست این نوع ویزا فقط یکبار اجازه ی ورود به کشورهای عضو اتحادیه شینگن را میده و بعد از ترک کشوری که به ان  وارد شدید اعتبار ویزای شما فارق از اینکه مدت زمان ان به پایان رسیده یا نه منقضی میشه

       DOUBLE ENTRY ویزای نوع

 است با تفاوت بر اینکه دو بار اجازه ی ورود     SINGLE ENTRY  نیز مشابه ویزای نوع DOUBLE ENTRY ویزای نوع به کشورهای عضو شینگن را دارید . مدنظر داشته باشید که استفاده از ان فرصت درمحدوده ی زمانی مشخص قابل استفاده است .

MULTIPLE ENTRY ویزای نوع

 ویزای نوع MULTIPLE ENTRY ویزایی است که به شما اجازه میده  که به اعضای هر 6ماه در سال میتونید 90 روزاقامت داشته باشید. 90 روز به محض ورود شما به هر یک از کشور های ناحیه ی شینگن محاسبه میشه . 

 VLT ویزای اعتبار محدود منطقه ای

ویزای نوع VLT ویزایی است که اجازه ی ورودتون فقط به کشوری که از اون ویزا دریافت کردین را میده مگر اینکه کشورهایی که عضو ناحیه ی شینگن باشد مشخص شده باشه .

 صدور این ویزا در شرایط خاص صورت میگیره و بطور مثال برای دلایل انسان دوستانه یا مواردی که در شرایط اورژانسی اتفاق می افته . این ویزا بیشتر به پناهندگانی که بدون مدارک معتبر وارد ناحیه ی شنگن شده اند تعلق میگیره.

USV نوع ویزای

ویزای نوع USV  به ویزایی گفته میشه که میتونید هر 6 ماه یکبار به مدت 90 روز به کشورهایی که عضو پیمان شینگن هستن سفر کنین.

 تاریخچه ویزای شینگن

ویزای شینگن در ایران به چه گونه است؟

برای گرفتن ویزای شینگن در ایران   

اولین مرحله  در خواست ویزا برای هر کشور تکمیل فرم در خواست ویزای اون کشوره  که باید از سفارت کشور مورد نظر یا اینترنتی تهیه شه . این فرم بهمراه مدارک مورد نیاز به سفارتی که از قبل وقت گرفته شده ارائه میشه . در فرم از شما سوال میشه که درخواست چه نوع ویزایی دارید همانطور که در بالا اشاره شد چند نوع ویزا وجود دارد که میان انها نسبت به شرایطتون انتخاب و ذکر میکنید.

اطلاع دارید برای گرفتن ویزای شینگن در ایران به چه مدارکی احتیاج دارید ؟

شناسنامه ایرانی – بهمراه کپی از تمام صفحات

گذرنامه – کپی پنج صفحه اول و صفحات مهر خورده ی ویزا

اسناد رسمی شغلی و منابع مالی – گواهی اشتغال به کار برروی سر برگ رسمی محل کار و سمت شغلی و اطلاعات حقوق ماهیانه و مدت زمان اشتغال بهمراه امضای مدیر عامل .

اگر چنانچه شغل ازاد دارید – پروانه کسب و سابقه ی اخرین پرداخت مالیات بهمراه مهر اداره ی مالیات

اگر بصورت پروژه ای کار میکنید یا با شرکت خاصی مشارکت ندارید مدرک پروژه ی های اینده تان که نشان دهنده ی برگشت شما باشد بخاطر موقعیت خوب شغلی .

برای دانشجویان ارائه ی گواهی اشتغال به تحصیل به روی سربرگ رسمی دانشگاه بهمراه امضای رئیس دانشگاه .

و خانمهای خانه دار یا فرزندانی که تحت تکلف اند گواهی اشتغال بکار و شرح صورت حساب بانکی همسر یا پدر .

ارائه رزرو بلیط رفت  و برگشت هوا پیما با ییمه نامه مسافرتی برای کل مدت زمان سفر حدالقل سی هزار یورویی و واچر رزرو هتل در صورت نداشتن دعوتنامه.

دعوتنامه – اگر دعوتنامه دارید ارائه ی اصل دعوتنامه اطلاعاتی در باب مشخصات شخص دعوت کننده .

مشکلات ویزای شینگن در ایران چیه؟ 

1-  رفتار و نگاههای سرد و بی تفاوت کارکنان و پرسنل سفارتخانه ها و پروازهای خارجی و فرودگاههای خارجی.       

2-  شلوغی و صفهای طولانی در گرما و سرما.

3-  وجود دلالان بسیار زیاد که با وقت گرفتن از سفارت وقتهای مصاحبه را به فروش میرسونن هرچه که وقت مصاحبه نزدیکتر باشه قیمتها هم نجومی تره.

4-  نا اشنایی متقاضیان با روند قانونی و و نا اشنایی با اینترنت که بتونن فرم های درخواست ویزای شینگن را اینترنتی دریافت کنند . 

 دیدگاه خود را بنویسید