قطار فدک

اولین قطار 5 ستاره مسافری ایران

از زمانی که جرقه اولیه تشکیل قطار فدک در سال 1394 زده شد شاید شروع به کار این قطار در عرصه کارآفرینی سخت و غیر قابل تصور می‌بود، اما در آذر ماه سال 1394 قطار 5 ستاره فدک اولین حرکت خود را آغاز نمود. این مهم حتی برای بسیاری از دست اندرکاران صنعت ریلی نیز شک برانگیز بود. آن‌ها اعتقاد داشتند که مسافر قطار بابت بلیط قطار 5 ستاره فدک هزینه پرداخت نخواهد کرد و این طرح محکوم به شکست خواهد بود. مخالفان قطار فدک به برابری قیمت بلیط هواپیما و بلیط قطار فدک اشاره می‌کردند اما نیازسنجی و امکان سنجی صحیح از بازار، استفاده از شیوه‌های نوین مدیریتی و متدهای جدید فروش و بازاریابی، مدیران قطار فدک را خیلی زود به نتیجه مطلوب رساند. 

 

قطار فدک

 

این مهم وقتی نمود و اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که در آن برهه صنعت قطارهای مسافری در دو قطب قطار رجا و قطار سفیر خلاصه می‌شدند و حضور قطب سوم در کنار غول‌های ریلی خارج از تصور هر فعال صنف و صنعت ریلی می‌بود. با این تفاسیر شاید بتوان به زحمات مدیران و همکاران شرکت ریل پرداز نوافرین(قطارهای پنج ستاره فدک) پی برد.

توصیف جالبی است اگر این گونه بگوییم که صنعت ریلی و قطار‌های مسافری بعد از انقلاب اسلامی شاهد دو رنسانس بود. رنسانس اول ، آغاز به کار شرکت قطارهای مسافری رجا در سال 1376بود که در آن برهه انقلاب و تحولی در ارائه خدمات در حوزه قطار‌های مسافری ارائه نمود.  اما تمرکز این گزارش، رنسانس دوم و فعالیت شرکت ریل پرداز نوآفرین با نام تجاری قطارهای پنج ستاره فدک می‌باشد.

مدیران این شرکت با شناخت کامل از نقاط ضعف و قوت صنعت ریلی و قطارهای مسافری، دقیقاً تمرکز خود را روی نقاط ضعف در حوزه‌های مختلف گذاشته و سعی در مرتفع نمودن آن کردند.

حوزه‌هایی مانند احترام به مشتری و ارائه خدمات مهمانداری با استانداردهای خطوط هواپیمایی بین المللی، بالا بردن کسوت فروشندگان بلیط قطار اعم از آژانس‌های مسافرتی و متصدیان فروش بلیط قطار، تزریق تشخص به صنعت ریلی و بالا بردن جایگاه آن در افکار عمومی (در حد توان خود) که همه این دستاوردها، گمشده‌هایی بود که مسافران قطار بدنبال آن می‌گشتند و با قطار فدک به نوعی آن را پیدا کردند.

و این دستاورد در یک جمله کوتاه یعنی موفقیت برای مدیران قطارهای فدک و صد البته برنده این بازی مسافران قطارهای 5 ستاره فدک نیز بودند.

شرکت قطارهای فدک اولین کترینگ انحصاری خود را با استانداردهای جهانی راه اندازی نموده است.  کترینگ بین المللی دونا در سال 1395 به بهره برداری رسید و داری 200 نفر پرسنل اموزش دیده و مجرب در تهران می‌باشد. لازم به ذکر است این کترینگ در ایستگاه مرکزی راه آهن تهران مستقر می‌باشد همچنین این کترینگ توانایی و ظرفیت تولید روزانه. 40،000 وعده غذای گرم را دارد. کترینگ قطار فدک علاوه بر پخت غذا در تهیه انواع نوشیدنی ، شیرینی، دسر و سالاد نیز خود کفا می‌باشد. تمامی این خدمات در جهت رضایتمندی هر چه بیشتر مسافران محترم در سفر با قطار فدک می‌باشد.

 

غذای قطارهای فدک
غذای قطارهای فدک
غذای قطارهای فدک
غذای قطارهای فدک

 

علاوه بر توانایی‌های فوق، مدیران این شرکت سرمایه گذاری عظیمی در حوزه منابع انسانی داشته اند. هم اکنون در شرکت ریل پرداز نو آفرین 400 نفر مشغول به کار می‌باشند. در خانواده بزرگ قطار فدک مجموعه ای از مجربترین نیروهای فنی تعمیر و نگهداری واگن و  مهمانداری، پشتیبانی و تامین مشغول به همکاری می‌باشند. پرسنل و مهمانداران قطار فدک همگی دارای حداقل تحصیلات کارشناسی مرتبط بوده و دوره‌های مشتری مداری، مهمانداری و پذیرایی ، سرویس مدل ، زبان‌های خارجه، کمک های اولیه و. . . را گذرانده اند. با توجه به استقبال مسافران خارجی از کیفیت و مهمان نوازی در قطارفدک مدیران این شرکت در صدد آموزش زبان‌های خارجی در جهت رضایتمندی هر چه بیشتر مسافران برای مهمانداران خود می‌باشند. 

مهمانداران قطارهای فدک

شرکت ریل پرداز نوآفرین از زمان شروع فعالیت خود تا به حال موفق به دریافت گواهینامه‌های جایزه تعالی سازمانی، ISO 9001:2008، سیستم مدیریت یکپارچه (IMSISO 14001:2004، BS OHSAS 18001:2007، لوح زرین یکی از 10 محصول نوآورانه برتر کشور، مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای (OHSAS18000)، مدیریت زیست محیطی(ISO 14001)، گواهی انطباق جهانی در زمینه کیفیت خدمات (GC Mark) و لیسانس طراحی مهندسی واگن مسافری از شرکت PROSE سوئیس گردیده است.

قطارهاي پنج ستاره فدک با بهره­گيري از الگوهاي موفق و بهترين آموزه­ها در حوزه­ي مهمانداري ايرلاين­هاي بين المللي و بر اساس نيازها و خواسته­هاي مسافرين عزيز ايران طراحي شده‌اند. اولین قطار پنج ستاره ایران مجهز به سيستم صوتي و تصويري پيشرفته IPTV با قابليت­هايي از قبيل انتخاب از طيف متنوعي از فيلم­ها در ژانرهاي گوناگون، انتخاب موسيقي در دستگاه­هاي مختلف، ادعيه، اعلام اطلاعات موقعيت مکاني قطار، سرعت، فاصله تا ايستگاه مقصد و ايستگاه پاياني، اعلام وضعيت آب و هوا و احضار مهماندار بوده و قابليت استفاده از اينترانت داخلي و همچنين انتخاب درجه حرارت داخلي کوپه­ها از طرف مهمانان مهيا گرديده است. در همين رابطه مهمانان عزيز در قطارهاي فدک امکان استفاده از:  سرويس­هاي بهداشتي ايراني و فرنگي، ويلچر، رمپ وگهواره کودک را دارا مي­باشند. لازم به ذکر است که سيستم­هاي ارائه خدمات پذيرايي به شکل بسته و با بهره­گيري از زنجيره سرد، في­مابين کترينگ و قطار فدک جهت تضمين سلامت اقلام پذيرايي پيش­بيني گرديده است. گفتني است که قطارهاي فدک ضمن برخورداري از سيستم­هاي مانيتورينگ مدار بسته (جهت بالا بردن امنيت در محيط­هاي عمومي قطار)، داراي عايق­هاي صوتي و حرارتي بوده و ایضاً قابليت سير با سرعت 160 کيلومتر بر ساعت را دارا مي­باشند، که به اميد خدا با مهيا سازي زيرساخت‌ها از طرف دولت، اين قابليت به طور کامل به کارگرفته خواهد شد.

لوگوی قطار فدک

لوگوی قطار فدک

لوگو قطار فدک به این شکل بوده که در نوع خود بسیار زیبا و جذاب میباشد.نقطه جالب اینکه این لوگو نسبت به کلاس بلیط مسافر تغییر مینماید.

آیا میدانید فروش بلیط قطار فدک در چند کلاس طراحی گردیده است؟

فروش بلیط قطار فدک در چهار کلاس برای مسافران طراحی گردیده است.

1-بلیط قطار 5 ستاره ویژه فدک

2-بلیط قطار 5 ستاره بیزینس فدک

3-بلیط قطار 5 ستاره اکونومی فدک

4-بلیط قطار 5 ستاره با عصرانه فدک

فرش قرمز قطارهای فدک

توضیحات کلاس‌های خدماتی

خدمات بلیط قطار 5 ستاره ویژه فدک

به منظور تأمين خواسته ها و نيازهاي بخشي از مشتريان قطار که تقاضاي بهره­گيري از خدمات ويژه و حداکثري در طول سفرهاي خود را دارند، اين دسته از سالن‌ها با امکانات و ملزومات خاص به شرح ذيل آماده شده­اند. لازم به ذکر است که خدمات موصوف مشابه و در سطح پذيرايي و امکانات بالاترين کلاس­هاي خدمتي در ايرلاين‌هاي بين­المللي مي‌باشد:

 1. ارائه خدمات تشريفات و استقبال از مهمانان با فرش قرمز در سکوهاي مسافري در هنگام عزيمت يا مراجعت از سفر
 2. ارائه حوله مرطوب گرم / سرد (به فراخور فصل) در ابتداي سفر
 3. سرو نوشيدني خوشامدگويي (Welcome Drink) که شامل نوشيدني­هاي طبيعي و سنتي گرم و سرد
  مي­باشند.
 4. 1-سرو صبحانه يا عصرانه برحسب ساعت حرکت قطار و زمان رسيدن آن به مقصد.
 5. 2-استفاده از ظروف چيني در پذيرايي­ها.
 6. 3-سرو پيش غذا (فروت سالاد و آجيل چهارمغز).
 7. 4-سرو غذاي اصلي (رول بادمجان به همراه چيکن کورندبلو يا بيف رول به انتخاب مهمان و ديپ) به همراه نوشيدني­هاي سنتي و کولا يا دلستر قوطي به صورت انتخابي
 8. 5-سرو دسر (موس نارگيل يا مافين)
 9. 6-استفاده از کاتلري­هاي استيل به همراه نپکين
 10. 7-ارائه نوشيدني گرم و سرد برحسب درخواست، به صورت نامحدود (چاي، نسکافه، قهوه اسپرسو، آبميوه)
 11. 8-ارائه سرويس خواب با کيفيت بالا و متمايز نسبت به ساير قطارها و ساير کلاس‌هاي پنج ستاره (ضمن شستشوي روزانه کليه اقلام مورد استفاده مسافرين و ارائه به شکل وکيوم)

توضيح اين‌که در راستاي ايجاد تنوع در ارائه خدمات، نوع غذاها در بخش­هاي گوناگون پذيرايي به صورت
دوره‌اي طراحي و تغيير مي­نمايد.

خدمات بلیط قطار 5 ستاره بیزینس فدک

به منظور تأمين خواسته ها و نيازهاي قطار فدک مشتريان که تقاضاي بهره گيري از خدمات بالا و متمايز در طول سفرهاي خود را دارند، اين دسته از سالن ها با امکانات و ملزومات خاص به شرح ذيل آماده شده­اند. لازم به ذکر است که خدمات موصوف مشابه و در سطح پذيرايي و امکانات کلاسهاي خدمتي بيزنس در ايرلاين هاي داخلي و بين المللي مي­باشد:

 1. 1-ارائه حوله مرطوب در ابتداي سفر
 2. 2-سرو نوشيدني خوشامدگويي (Welcome Drink)
 3. 3-سرو عصرانه يا صبحانه بر حسب ساعت حرکت قطار و زمان رسيدن آن به مقصد
 4. 4-سرو يک نوع غذاي اصلي به همراه ماست ترکيبي و يا سالاد فصل به همراه نوشيدني­هاي کولا به صورت انتخابي
 5. 5-ارائه پذيرايي با استفاده از ظروف ABS به همراه کاتلري و نپکين
 6. 6-سرو دسر (موس نارگيل)
 7. 7-نوشيدني گرم برحسب درخواست به صورت نامحدود (چاي، نسکافه)
 8. 8-ارائه سرويس خواب با کيفيت بالا و متمايز نسبت به ساير قطارها، ضمن شستشوي روزانه کليه اقلام مورد استفاده مسافرين و ارائه به شکل وکيوم

خدمات بلیط قطار 5 ستاره اکونومی فدک

خدمات معين شده اين سالن­ها با هدف تأمين خواسته­ها و رفاه هرچه بيشتر مسافران ريلي در قياس با آنچه که تاکنون در کشور ارائه شده است مي­باشد، که از جمله آن مي­توان به موارد ذيل اشاره نمود:

 1. 1-سرو يک نوع غذاي اصلي در ظروف ABS به همراه نوشيدني سرد
 2. 2-سرو نوشيدني گرم، بر حسب درخواست به صورت نامحدود (چاي، نسکافه)
 3. 3-ارائه سرويس خواب با کيفيت بالا و متمايز نسبت به ساير قطارها، ضمن شستشوي روزانه کليه اقلام مورد استفاده مسافرين و ارائه به صورت وکيوم

خدمات بلیط قطار 5 ستاره با عصرانه قطارهای فدک

 1. 1-سرو غذاي سبک(ساندويچ مرغ يا ديگر انواع ساندويچ غير فست فودي، به همراه نوشيدني سرد)
 2. 2-سرو نوشيدني گرم، بر حسب درخواست به صورت نامحدود (چاي، نسکافه)
 3. 3-ارائه سرويس خواب با کيفيت بالا و متمايز نسبت به ساير قطارها، ضمن شستشوي روزانه کليه اقلام مورد استفاده مسافرين و ارائه به صورت وکيوم

سطح خدمات کلاس پنج ستاره فدک با عصرانه و هتل

شرکت ريل پرداز نوآفرين براي اولين بار و در پي پيشنهادات برخي هتل هاي شهر مقدس مشهد، اقدام به طراحي ظرفيتي با عنوان پنج ستاره با "هتل" و عصرانه فدک نموده است، که قابليت ارائه به مهمانان عزيز را دارا مي‌باشد. مهمانان گرامي با خريد يک بليت از بليت هاي ذکر شده در مسير تهران به مشهد، امکان اقامت رايگان در يک هتل سه ستاره مجلل شهر مقدس مشهد باخدمات رايگان(صبحانه بوفه، ناهار و شام منوانتخابي وترانسفربه هتل) در روز بعد از حرکت از تهران را دارا خواهند بود. همچنين با خريد يک بليت از بليت هاي ذکر شده، در مسير مشهد به تهران، امکان اقامت رايگان در هتل هاي ذکر شده و باخدمات رايگان (صبحانه بوفه، ناهار و شام منوانتخابي وترانسفربدرقه) در روز قبل از حرکت از مشهد را دارا خواهند بود.

غافلگیری مسافران در قطارهای 5ستاره فدک به هنگام مواجه با ارائه پکیج‌های تبلیغی در مناسبت های ملی و مذهبی و یا شخصی در نوع خود بسی جالب می‌باشد. بسیار غیر منتظره بود برای مسافری که در روز تولدش از دست مهماندار سالن خود کیک تولد دریافت می‌نمود. اشک شوق، ابراز مراتب تشکر قلبی و دعای خیر از مهماندار و مدیران قطار فدک قوت قلبی است که خستگی را از دوش هر مدیری بر می‌دارد.


واگن قطارهای فدک
واگن قطارهای فدک

شماره قطارهای فدک

 1. 1-

  شماره قطارفدک تهران به مشهد

  : 346
 2. 2-

  شماره قطار فدک مشهد به تهران

  : 347
 3. 3-

  شماره قطار فدک تهران به شیراز

  : 526
 4. 4-

  شماره قطار فدک شیراز به تهران

  : 527
 5. 5-

  شماره قطار فدک تهران به اهواز

  : 134
 6. 6-

  شماره قطار فدک اهواز به تهران

  : 135
 7. 7-

  شماره قطار فدک قم به مشهد

  : 190
 8. 8-

  شماره قطار فدک مشهد به قم

  : 191

از اولین روز حرکت قطار فدک تا امروز این شرکت توانسته. ششصد هزار مسافر را در مسیر‌های تهران - مشهد، تهران – شیراز و قم – مشهد جا به جا نماید. شرکت ریل پرداز نو افرین پیش بینی نموده که برای سال 96 بتواند بیش از پانصد هزار مسافر را جابه جا نماید. که در صورت تحقق این مهم نقطه عطفی برای مدیران این شرکت خواهد بود.

سرلوحه مدیران شرکت ریل پرداز نو آفرین این جمله است:

با قطارهای پنج ستاره فدک بیادماندنی و خاطره انگیز ، سفرکنید.