راه اندازی خط اهن تهران به همدان

راه اندازی خط اهن تهران به همدان

ریاست جمهور آقای حسن روحانی ، یکشنبه شب که با استقبال استاندار همدان و مسیولین محلی به شهر همدان وارد شد روز دوشنبه رسما خط آهن تهران همدان را با طی کردن مسیری از آن ، افتتاح کرد.

خط آهن ملایر فیروزان و همچنین ایستگاه فیروزان با اعتباری معادل 110 میلیارد  تومان درحضور ایشان به بهره برداری رسید.

این طرح داری چندین مزایا می باشد : علاوه بر حمل مسافر و بار، استان همدان و کردستان را به شبکه سراسری حمل و نقل راه آهن متصل می سازد، که این خود موجب بهبود کیفیت و گسترش شبکه ترابری و ایمنی سفر با قطار و همچنین کاهش مصرف سوخت می گردد. ضمنا بستری مناسب جهت طرح ها و احداث صنایع جدید در منطقه می گردد.راه اندازی این مسیر ریلی باعث گسترش مبادلات تجاری با کشورهای همسایه درغرب و تکمیل محدوده مسیر خط آهن از شرق به غرب کشور می شود.

طرح و اجرای این مسیر خط آهن ( همدان تهران ) در سال 1383 هنگام سفر مقام معظم رهبری به همدان تصویب شده بود که عمده کارهای عملیاتی آن در دوره یازدهم ریاست جمهوری صورت پذیرفت.

در کنار افتتاح خط تهران همدان مبلغ 400 میلیارد تومان اعتبارهم بابت عملیات اجرایی ریل گذاری خط آهن همدان سنندج در حضور ریاست جمهوری در نظر گرفته شد. این مسیرخط آهن به طول 151 کیلومتر میباشد.  راه‌آهن تهران همدان ۱۲ ایستگاه را شامل می شود که ۳ ایستگاه آن عبارتند از فامنین، رباط شورین و ایستگاه جنب پایانه اتوبوس‌های همدان.

سرعت خط آهن تهران  همدان  با طرح 160 کیلومتر برای مسافر و 120  کیلومتر  برای حمل بار وبه صورت یک طرفه طراحی شده است که پیش‌بینی می‌شود ظرفیت ترانزیت مسافر تا دو میلیون نفر و وزن کالا ها تا چهار میلیون تن در سال اول گسترش پیدا کند. مجموعا مبلغ ۹۷۰ میلیارد تومان اعتبار جهت انجام این پروژه در نظر گرفته شده است.

البته باید یادآور شویم که به اعتقاد برخی از کارشناسان افتتاح سریع این پروژه وحتی پروژه هایی که نیمه تمام هستند از طرف ریاست جمهوری جنبه تبلیغاتی داشته و در آستانه انتخابات ، به منظور جلب آرا بیشتر تلقی میگردد که این جریان برای برخی یادآور اواخر دوره ریاست جمهوری اول احمدی نژاد است ؛ وی نیز در شرایط مشابه خط ناتمام شیراز را افتتاح کرد که همچنان  "مفتوح" مانده است.
 

آخرین اخبار در ارتباط با حمل و نقل مسافر و کالا را در سایت تراول اینتر دنبال کنید.


در صورتی که این مطلب برایتان مفید بوده است میتوانید آن را به اشتراک بگذارید یا به این صفحه امتیاز دهید.