بر فراز آسمان کشورمان هواپیمای سبز اروپاییATR72 600

بر فراز آسمان کشورمان هواپیمای سبز اروپاییATR72 600در پی توافق برجام و پس از لغو تحریم ،هوانوردی کشورمان تفاهم نامه خرید 20 فروند هواپیما به علاوه داشتن حق انتخاب 20 فروند هواپیمای ATR72دیگراز سری 600 بین هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران هما و شرکت ایتالیایی - فرانسوی ATR به امضا رسید . درحال حاضرتعداد 4 فروند هواپیمای ATR72-600 آماده تحویل هستند و به زودی وارد کشورمان می شوند ضروریست به طور دقیق با خصوصیات این هواپیما و همچنین سهم این هواپیما درارتباط با بازارهای جهانی آشنا شویم.

اولین هواپیمای ATR72-600 در سال 2010 به مشتری تحویل شد و منطبق با آخرین تکنولوژی و نوینترین سیستم های رفاهی و ایمنی در صنعت هواپیمایی جهان می باشد . مدل سفارش داده شده توسط ایران توانایی حمل 70 مسافر را تا مسافت 1528 کیلومتردارد و به جهت استفاده از موتورهای ملخی بسیار کم مصرف، ایمن و پیشرفته هزینه های performance آن به شدت کم و مقرون به صرفه است.
این هواپیما قادر است درکلیه شرایط جوی پرواز کند و به خاطرداشتن نمایشگرهای بسیار پیشرفته درکابین خلبان ، امکان فرود در سخت ترین شرایط جوی را فراهم می سازد.

این مدل و مدل های سابق سالیان درازی است که در کشورهای مختلف دنیا از آمریکا و مرکز اروپا تا شرق دور مورد استفاده شرکت های مختلف و مشهور می باشد.

ضرورت توجه به توانایی پرواز در کلیه شرایط جوی با توجه به چهارفصل بودن کشورایران حقیقتی غیر قابل انکار است که شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران ، با درنظر گرفتن تمام پارامترهای فنی ، اقتصادی و صنعتی بهترین انتخاب را داشته و هواپیمایی را انتخاب کرده برخلاف رقبایی همچون Dash8 و آنتونوف 140 سالیان سال پروازهای ایمن و کم خطری را برای هم میهنانمان در سایر شرکت های هواپیمایی فراهم کرده است.

کابین خلبان این هواپیما از نوع (Glass Cockpit) شیشه ای می باشد و از نظر فنی و امکانات نمایشگرها، سیستم های الکتریکی و ... شباهت هایی با هواپیمای پیشرفته ایرباس A350 دارد که با توجه به سفارش 16 فروندی از این مدل توسط هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، این مسئله یک مزیت می باشد و باعث راحتی خدمه پروازی می شود.


در نظراول و به دلیل تصور اشتباهی که در مورد هواپیماهای ملخی وجود دارد، ممکن است اینطور استنباط شود که هواپیماهای ملخی قدیمی بوده و از ایمنی کمتری برخوردار می باشند حال آن که عکس این مسئله صادق است .موتورهای ملخی که در این هواپیما به کار گرفته شده اند توسط شرکت پرآوازه کانادایی پرت اند ویتنی (Pratt and Whitney) ساخته شدند و از نوعPW127M می باشد


محصولات این شرکت عظیم سالیان طولانی است در این کره پهناور مشغول فعالیت بوده و به خوبی از پس هر امتحانی در هر شرایط جوی ای بر آمده اند. این موتور ها می تواند قدرتی معادل 2750 اسب بخار تولید کنند و در زمره بهترین، کارآمدترین، اقتصادی ترین و ایمن ترین موتورهای ملخی می باشد.


با توجه به خوشنام بودن و مقرون به صرفه بودن این نوع نسبت به سایر رقبا این هواپیما بازارهای جهانی را در اختیار گرفته است.


IR "همای بلند پرواز ایران" در قرارداد خود با ATR ؛ سفارش ساخت 20 فروند هواپیمای مدرن ATR72-600 را نهایی کرده است تا این هواپیما ها به طور وسیعی در مسیر های داخلی مورد استفاده قرار گیرند.

برای مطالعه نکات جذاب دیگر در مورد هواپیما ، بلیط هواپیما سیستمی و پرواز چارتری میتوانید از وبلاگ سایت بازدید کنید.


در صورتی که این مطلب برایتان مفید بوده است میتوانید آن را به اشتراک بگذارید یا به این صفحه امتیاز دهید.